Articles

Férová snídaně v Novojičínském deníku

Do Světového dne pro fair trade (spravedlivý, férový pozn. red.) se letos poprvé zapojilo také město Fulnek. V rámci tohoto světového dne se v několika desítkách českých měst uskutečnil happening s názvem Férová snídaně ve vašem městě. Díky občanskému sdružení 4Fulnek se do ní zapojit i obyvatelé Fulneku.

V místní sokolovně se v sobotu 11. května sešlo na takzvané „férové snídani" kolem 35 účastníků, kteří společně posnídali fairtradové a lokální . „Vyjádřili tak podporu produktům, při jejichž výrobě byl brán ohled na lidská práva a životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce," popsala účel akce Petra Hrdinová, organizátorka Férové snídaně ve Fulneku.

Původně měla se akce konat na travnatém prostranství vedle Knurrova na náměstí, ale snídani pod širým nebem vůbec nepřálo. Snídající se tak museli přesunout do místní sokolovny, kde se uvelebili na dekách či jiných podložkách. S sebou si přinesli termosky s kávou, čajem či kakaem a všelijaké domácí buchty, chleba a další fairtradové a lokální potraviny, třeba doma upečený rohlík s domácí jahodovou marmeládou. „Hlavním tématem letošní snídaně byl fair trade v každodenním životě. Chtěli jsme upozornit na to, že podpořit lidi, kteří pro nás pěstují kakao nebo kávu, můžeme každý den," uvedl Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zaštiťovala.

Jak je vidět, zájem Čechů o fair trade potraviny stoupá. Lidé se stále více zajímají nejen o to, co jedí, ale i o to, kde a kým to bylo vypěstováno.

„Bylo to super, jen škoda toho počasí. Doufám, že příští rok se na nás bude smát sluníčko," neskrývala svou spokojenost jedna z účastnic Férové snídaně. Vypadá to tedy, že první Férová snídaně ve Fulneku rozhodně nebyla poslední. „Podle reakcí zúčastněných se zajisté nejednalo o poslední akci tohoto typu ve Fulneku," zhodnotila snídani nakonec organizátorka Petra Hrdinová.